IV.ročník O pohár SNP 2015 – FIDE OPEN Dúbravan

S podporou nášho starostu Dúbravky RNDr. Martina Zaťoviča a Miestneho úradu Bratislava-Dúbravka usporiadal Šachový klub Dúbravan v dňoch 28. 8. – 1. 9. 2015 v poradí už IV. ročník turnaja O pohár SNP 2015 – FIDE OPEN Dúbravan v Bratislave – Dúbravke, za čo im patrí veľká vďaka a tiež firme Kasprano za drobné pozornosti pre účastníkov turnaja. Hralo sa v Kultúrnom centre Fontána počas 5 dní švajčiarskym systémom na 7 kôl 2 x 120 min. na partiu a mnohé partie naozaj trvali skoro 4 hodiny. Aj keď koncom augusta bolo ešte horúco, tak prišlo na turnaj 28 hráčov zápoliť o celkovo 16 finančných cien. Hlavný rozhodca turnaja FA Ladislav Šipeky dozeral na bezproblémový priebeh jednotlivých kôl. V hracej miestnosti vládla pohoda a uvoľnená atmosféra čo bolo, podľa zúčastnených, zásluhou dobrej organizácie podujatia – Šachovým klubom Dúbravan.

Od samého začiatku sa na čele turnaja držala štvorica hráčov, ktorí si priebežne menili poradie a až v poslednom kole sa rozhodlo, ktorý z nich si odnesie víťazný pohár. Napokon sa celkovým víťazom turnaja stal Igor Dubeň z klubu ŠK Strelec Devínska Nová Ves so ziskom 5,5 bodov zo 7. Na druhom mieste skončil Stanislav Pastír z klubu TJ Slávia Košice tiež s 5,5 bodmi. Tretie miesto so ziskom 5 bodov obsadil Jozef Jánoš z klubu ŠK Slovan Bratislava. Papierovému favoritovi turnaja Ondrejovi Gábrišovi z klubu KŠ Pezinok pripadlo až štvrté miesto s 4,5 bodmi. Milan Rezák z klubu ŠK Dom Kultúry Ružinov svojou húževnatou hrou vybojoval piate miesto tiež s 4,5 bodmi. Minuloročnému víťazovi Erikovi Opreovi z klubu ŠK Strelec Devínska Nová Ves sa síce nevydaril vstup do turnaja, ale potom sa vyšvihol na siedme miesto s 4,5 bodmi.

Víťazstvo v kategórii s ratingom 1901-2050 získal Michal Kučera z klubu z klubu ŠK Strelec Devínska Nová Ves s 3,5 bodmi, pričom celkovo obsadil štrnáste miesto. Víťazom kategórie s ratingom 1701-1900 bol Štefan Ďurovka z klubu Sk Slovan Bratislava so 4,5 bodmi, ktorý obsadil šieste miesto. Víťazstvo kategórie s ratingom 1501-1700 sa podarilo získať Jozefovi Bencimu z klubu Šachový Klub Dúbravan so 4 bodmi na jedenástom mieste. Jozef Vaš z klubu ŠK Televízia Karlova Ves na devätnástom mieste s 3 bodmi vyhral kategóriu s ratingom do 1500. Víťazstvo v kategórii senior si odniesol Vladimír Machalec z klubu ŠK Doprastav Bratislava so 4 bodmi, ktorý obsadil deviate miesto. Víťazom kategórie ŠK Dúbravan sa stal Ivan Straka z klubu Šachový Klub Dúbravan s 3,5 bodmi na trinástom mieste. Vecnú cenu pre žiaka dostal Šimon Šalgovič z klubu ŠK Doprastav Bratislava, ktorý sa umiestnil na dvadsiatom treťom mieste s 2,5 bodmi.

Máme úprimnú radosť s rozvíjajúcej sa šachovej tradície v Dúbravke o čom svedčí viacero etablovaných šachových turnajov v našej mestskej časti, medzi ktoré sa úspešne zaradil práve FIDE Open Dubravan. Veríme, že hojná účasť hráčov sa zopakuje aj v nasledujúcom ročníku, ktorý slávnostne otvoríme koncom augusta 2016.