5. ročník O Putovný pohár starostu Dúbravky – 2016

V sobotu 14. mája 2016 usporiadal šachový klub ŠK Dúbravan po necelom roku v priestoroch ZŠ Pri kríži 5. ročník šachového turnaja O Putovný pohár starostu Dúbravky, čo je turnaj pre začínajúcich mladých šachistov do 16 rokov. Chceme poďakovať za podporu pri organizácií turnaja nášmu starostovi Dúbravky RNDr. Martinovi Zaťovičovi a celému Miestnemu úradu Bratislava – Dúbravka, pani riaditeľke základnej školy Pri Kríži Mgr. Ivete Mikšíkovej a tímu kuchárok, ktoré sa starali po celý čas o výborné občerstvenie, a tiež mamičke nášho mladého člena pani Ivane Adamcovej za vecné ceny pre deti.

Turnaja sa zúčastnilo 28 deti, z toho 22 chlapcov a 6 dievčat. Pravidlá šachu počas turnaja boli prispôsobené pre začiatočníkov, aby niektoré články pravidiel šachu neboli príliš prísne a deti si postupne zvykali hrať podľa pravidiel, pretože pre väčšinu detí to bolo prvé reálne zoznamovanie sa s pravidlami tejto kráľovskej hry. Hralo sa systémom na 9 kôl, 15 minút pre každého hráča na partiu. Hlavný rozhodca turnaja FA Ladislav Šipeky vysvetľoval deťom pravidlá šachu medzi kolami a často ochotne odpovedal na otázky niektorého dieťaťa. Najčastejším problémom na šachovnici bolo vykonanie nemožného ťahu a vtedy musel zasiahnuť rozhodca podľa pravidiel, ale s narastajúcim počtom kôl klesal aj počet nemožných ťahov, čo znamenalo, že väčšina detí pochopila pravidlá šachu. Napriek tomu turnaj bežal plynule a rýchlo. Deti sa tešili z hry a hrali takmer do úplného konca, kým na šachovnici nebol mat alebo len dvaja králi. Občas sa objavila aj slzička na detskej tváričke po prehre, ale rýchlo to prešlo po povzbudivých slovách rodičov a hlavného rozhodcu. Chlapci a dievčatá medzi sebou nekompromisne bojovali až do posledného kola o konečné medailové umiestnenie.

Celkovým víťazom turnaja sa stal Oliver Šoltýs z klubu KŠN Bratislava so ziskom 8 bodov z 9 partií. Na 2. mieste skončil Ján Alexander Gréč z klubu FTC Fiľakovo s 7 bodmi. 3. miesto so ziskom 6,5 bodov obsadil Milan Gál z klubu ŠK Dúbravan. Najlepšie dievča bolo Adela Zetocha z klubu ŠK Slovan Bratislava so 6 bodmi na 4. mieste. Najlepším dievčaťom z klubu ŠK Dúbravan bola Oleksandra Strelbitska so 6 bodmi na 5. mieste. Ďalších 6 hráčov bolo ocenených v kategóriách podľa veku a 14 hráčov dostalo vyžrebované vecné ceny.

pohstarostu20016-066 pohstarostu20016-067 pohstarostu20016-068 pohstarostu20016-069

Kategórie:
Chlapci – 1. Oliver Šoltýs (KŠN Bratislava), 2. Ján Alexander Grec (FTC Fiľakovo), 3. Milan Gál (ŠK Dúbravan)
Dievčatá – 1. Adela Zetocha (ŠK Slovan Bratislava), 2. Oleksandra Strelbitska (ŠK Dúbravan), 3. Sofia Iakovlyeva (Bratislavská šachová akadémia)

Do  8 rokov –  1. Tomáš Čižmár (Bratislavská šachová akadémia)
Do 10 rokov – 1. Milan Gál (ŠK Dúbravan)
Do 12 rokov – 1. Oliver Šoltýs (KŠN Bratislava)
Do 14 rokov – 1. Oleksandra Strelbitska (ŠK Dúbravan)
Do 16 rokov – 1. Benjamin Markschies
Najlepší z krúžku ZŠ Pri Kríži – 1. Milan Gál (ŠK Dúbravan)

Výsledky 5. ročníka O Putovný pohár starostu Dúbravky – 2016

Popri hlavnom turnaji zápasilo o prvenstvo spolu 14 hráčov z radov oteckov hrajúcich detí a hráčov nášho klubu v sprievodnom turnaji, v ktorom pri vyrovnanej hre napokon zvíťazil Radomír Lička.

Výsledky B-turnaja

Pevne veríme, že účastníci turnaja boli spokojní a prídu aj na budúci rok do našej mestskej časti na ďalší ročník turnaja, kde radi privítame aj nové šachové nádeje.