V.ročník O pohár SNP 2016 – FIDE OPEN Dúbravan

V dňoch 27.  – 31. 8. 2016  sa konal V. ročník turnaja O pohár SNP 2016 – FIDE OPEN Dúbravan v Kultúrnom centre Fontána v mestskej časti Bratislava-Dúbravka za podpory  starostu Dúbravky RNDr. Martina Zaťoviča a firmy Kasprano Interiér,  za čo im Šachový klub Dúbravan veľmi ďakuje. Hralo sa počas 5 dní švajčiarskym systémom na 7 kôl s tempom 2x90min + 5s za ťah, čo je približne 120 min pre každého hráča na partiu. Turnaja sa zúčastnilo 38 hráčov, čo je najvyššia účasť počas piatich ročníkov turnaja, medzi  nimi bolo aj 13 hráčov z klubov v Dúbravke. Hlavný rozhodca turnaja FA Ladislav Šipeky dozeral na bezproblémový priebeh kôl.  V hracej miestnosti vládla príjemná šachová atmosféra a hoci to na prvý pohľad vyzeralo veľmi vážne, v skutočnosti boli všetci uvoľnení a v pohode, čo bolo hlavne zásluhou dobrej organizácie podujatia.

Od samého začiatku bojovala o čelo turnaja štvorica hráčov, ktorí boli najvyššie nasadení – R.Kavoň, O.Gábriš, E.Oprea a J.Jánoš.  Na prvých piatich šachovniciach sa striedala až do posledného kola aj silná skupina hráčov , ktorí sa snažili prekvapiť favoritov – Š.Ďurovka, V.Machalec, J.Benci, L.Ochrana, M.Dudaško, G.Deák, J.Karcol a prekvapivo aj R.Cepka. Rozhodlo sa o všetkom až v poslednom kole keď skončila posledná partia. Celkovým víťazom turnaja sa stal Erik Oprea z klubu ŠK Strelec Devínska Nová Ves so ziskom 6,0 bodov zo 7 možných. Na druhom mieste skončil iba s horším pomocným kritériom Ondrej Gábriš z klubu KŠ Pezinok tiež s 6,0 bodmi. Papierovému favoritovi turnaja Rastislavovi Kavoňovi z klubu ŠK Komplet Modranka pripadlo iba s tesným pomocným kritériom tretie miesto so ziskom 5 bodov.  Štvrté miesto obsadil Jozef Jánoš z klubu ŠK Slovan Bratislava tiež s 5,0 bodmi.  Historicky najlepšie umiestnenie hráča ŠK Dúbravan v turnaji si svojou húževnatou hrou vybojoval Jozef Benci, ktorý skončil na piatom mieste tiež s 5,0 bodmi.

Víťazstvo v kategórii s ratingom 1851-2000 získal Vladimír Machalec z klubu z klubu ŠK Doprastav s 4,5 bodmi, pričom celkovo obsadil šieste miesto. Víťazom kategórie s ratingom 1701-1850 bol Štefan Ďurovka z klubu ŠK Dúbravan so 4,5 bodmi, ktorý obsadil siedme miesto.  Víťazstvo kategórie s ratingom 1501-1700 sa podarilo získať  Matejovi Elbek Musaevovi z klubu ŠK Kúpele Piešťany so 4,5 bodmi a skončil na desiatom mieste. Stanislav Skačan  z klubu ŠO Roľník Žiharec na dvadsiatom mieste s 3,5 bodmi vyhral kategóriu s ratingom do 1500. Víťazstvo v kategórii senior si odniesol Ladislav Ochrana z klubu ŠK Strelec Devínska Nová Ves so 4,5 bodmi, ktorý obsadil ôsme miesto. Víťazom kategórie ŠK Dúbravan sa stal Milan Belák z klubu Šachový Klub Dúbravan s 4,5 bodmi na dvanástom mieste. Vecnú cenu pre žiaka dostal Šimon Šalgovič z klubu ŠK Doprastav Bratislava, ktorý sa umiestnil na jedenástom mieste s 4,5 bodmi.

Veríme, že stúpajúci trend počtu hráčov bude pokračovať a v nasledujúcom ročníku, ktorý slávnostne otvoríme koncom augusta 2017, privítame ešte viac hráčov.