Staromestský šachový turnaj 2. júla 2016

Na začiatku Staromestského kultúrneho leta 2016 dňa 2. 7. 2016 zorganizoval Šachový klub Dúbravan v spolupráci s MČ Bratislava – Staré Mesto Staromestský šachový turnaj na Hviezdoslavovom námestí. Išlo už o štvrté podujatie tohto typu. Počasie nám prialo a tak počas príjemného odpoludnia zasadlo ku šachovniciam turnaja v rapid šachu 26 hráčov. Títo šachoví nadšenci boli nielen vopred prihlásení Bratislavčania, ale aj náhodní okoloidúci a turisti napríklad z USA alebo z Austrálie. Pre divákov boli k dispozícii pripravené voľné šachovnice, na ktorých si mohli zmerať sily s členmi ŠK Dúbravan, prípadne sami medzi sebou. Z nášho klubu zobral na seba úlohu vyzývateľa hráčov z radov návštevníkov Tomáš Laho a keď ich postupne pribúdalo, tak mu pomáhal aj Peter Lukáč. Snažili sme sa uspokojiť čo možno najviac záujemcov o hru i keď to bolo niekedy iba pár minút.

Od začiatku podujatia až po jeho záver bolo neočakávane zabezpečené ozvučenie a z reproduktorov sa ozývala príjemná hudba koncertu, ktorý sa konal asi 50 metrov od nás. V priebehu prvej hodiny sme však boli trochu rušení bubnovačkou, výbuchmi a ukážkami šermu, no táto netradičná kombinácia len zvýraznila jedinečnosť tohto podujatia a vhodne dopĺňala kulisu propagačného turnaja.

Podujatím sprevádzal medzinárodný rozhodca Mgr. Ladislav Šipeky, , ktorý oboznámil hráčov turnaja s pravidlami šachu pre tento turnaj. Hralo sa na 5 kôl a každý hráč mal na partiu 10 minút. Každé jedno kolo a každá jedna partia boli pod dohľadom divákov, ktorí zaujato sledovali tiché boje účastníkov. Po poslednom kole slávnostné ukončenie turnaja otvoril pár slovami starosta MČ Bratislava – Staré Mesto Mgr. Radoslav Števčík, ktorý odovzdával aj ceny. Cenu pre najlepšieho neregistrovaného hráča získal Fredrik Ayach na celkovom 8. mieste s 3 bodmi. Z prvého miesta sa tešil Ladislav Ochrana z klubu ŠK Strelec Devínska Nová Ves s 4,5 bodmi. Z nášho klubu dosiahla najlepšie umiestnenie 6. miesto Oleksandra Strelbitska s 3,5 bodmi, hneď za ňou skončil na 7. mieste Štefan Ďurovka tiež s 3,5 bodmi. Dobre zahral aj Milan Gál na 14. mieste s 2,5 bodmi, keď dokázal v prvom kole remizovať s neskorším víťazom turnaja. Maroš Škoda z krúžku ZŠ Pri kríži sa veľmi snažil a aj ukázal pri partiách niekoľko tvorivých myšlienok, ktoré mu, aj keď nie na tomto turnaji, určite v budúcnosti prinesú ešte veľa úspechov. Všetkým hráčom gratulujeme.

Program podujatia sa týmto ešte neskončil a pokračoval ešte partiou na veľkej šachovnici. Aktérmi boli víťaz turnaja a slovenský veľmajster Igor Štohl, ktorý prijal naše pozvanie na spestrenie tohto podujatia. Po asi 30 minútach urputného boja predsalen vyhral veľmajster Igor Štohl.

V mene ŠK Dúbravan by som sa chcel na záver poďakovať za spoluprácu všetkým ľuďom z MČ Bratislava – Staré Mesto, ktorí prispeli k tejto vydarenej akcii, najmä Mgr. Lubici Janegovej, veľmajstrovi Igorovi Štohlovi za ochotu zúčastniť sa, ako aj hlavnému rozhodcovi podujatia Ladislavovi Šipekymu za bezproblémový priebeh celého turnaja.